Zemk.mk – Блог

Сега кога веќе закупивте .mk домен и Веб хостинг од Земи.мк, а одлуката за платформа за креирање на вашата Веб страница падна на WordPress (супер избор), доколку не креирате дизајн од почеток, време е да ја изберете и најсоодветната тема за вашата страница. При креирање на листата во предвид беа земени три критериуми: да биде бесплатна, редовно да се надградува и да биде респонсивна, т.е. прилагодлива за работа на секаков уред (мобилен, десктоп, таблет…).

Во минатото веќе пишувавме за тоа како да инсталирате WordPress или тема. За да не се повторуваме, доколку прв пат се среќавате со WordPress кликнете овде, доколку не сте сигурни како да инсталирате тема на WordPress, кликнете овде.

Astra

astra-zemimk-wordpress-theme

Астра, како што и нескромно ја промовира компанијата е најпопуларната тема за WordPress, со повеќе од 1.6 милиони Веб страници кои се „возат“ на неа. Корисниците ја обожаваат поради високото ниво на приспособливост, одличните готови дизајни за почеток, кои се во навистина голем број, а можете да ги инсталирате со само неколку клика и да ги уредувате со бесплатниот Elementor „влечи и спушти“ билдер за WordPress теми, како и фокусот на девелоперите да ја оптимизираат Astra за работа со популарните додатоци или плагини во екосистемот на WordPress.

 

Neve

neve-zemimk-wordpress

Neve е создадена за да и даде на вашата Веб страница свеж, привлечен изглед. Развиена според современите стандарди на WordPress (вклучувајќи ја компатибилноста со Гутенберг и Елементор), Neve е соодветен избор за секој претприемач бидејќи неговиот дизајн е повеќенаменски. Згора на тоа, темата доаѓа со 30+ готови почетни теми.

 

Airi

airi-zemimk-wordpress-theme

Airi е моќна, флексибилна и лесна тема за вашата нова корпоративна веб страница. Одликувајќи се со целосна интеграција на Elementor, оваа повеќенаменска тема е извонреден избор за секаков тип на компании или страници за „фриленсери“. Со модерниот изглед и многу можности за прилагодување, Airi е одлична тема ако сакате да креирате Веб страница од нула, или сакате да употребите некој предефиниран веб темплејт од нејзината огромна колекција, користејќи Elementor. Уште повеќе, темата нуди поддршка за WooCommerce, што го олеснува креирањето на веб продавници базирани на WordPress.

 

OceanWP

oceanwp-zemimk-wordpress-theme

Целосно приспособлива тема, соодветна речиси за секаков вид на намена. Можете да ја користите за блогирање, бизнис, е-трговија, патувања или веб-страници за портфолио со избор на некоја од почетните демо теми. OceanWP има модерен дизајн, со одлични анимации и интерактивни секции. Секоја карактеристика, вклучувајќи ги и ефектите со паралакса, и дава на оваа тема привлечен изглед и нејзино место меѓу најдобрите бесплатни теми на WordPress.

 

Aronia

aronia-wordpress-theme-zemimk

Aronia е бесплатна тема на WordPress со чист и модерен дизајн, соодветен за креирање на веб портфолио, како и деловни веб страници. Темата се состои од 3 демо теми кои се подготвени за употреба и се целосно компатибилни со најпопуларниот билдер за WP теми, Elementor. Со помош на Elementor ќе можете лесно да го прилагодите изгледот на вашата веб страница.

Aronia е компатибилна со неколку корисни плагини, лесно се приспособува и e целосно респонсивна.

 

Во моментот на пишување на оваа објава, а најверојатно и во годините кои доаѓаат WordPress останува на врвот на најкористени платформи за изработка на Веб страници. Епитетот „крал“ на Веб просторот не го добил бадијала. Долга е листата придобивки кои доаѓаат со користењето на овој CMS (Content management system). Еве дел од нив.

 

  • WordPress е бесплатен

WordPress е бесплатен софтвер. Тоа значи дека можете слободно да го преземате, инсталирате, користите и менувате за да одговара на вашите потреби. Можете да го користите за да креирате секаков вид веб страници.

Додека самиот софтвер на WordPress е бесплатен, ви треба домен и веб хостинг за да го инсталирате. За таа намена погледнете ги нашите основни хостинг пакети кои се оптимизирани за WordPress.

Домен е адресата на вашата веб страница на интернет, она што вашите корисници го пишуваат во лентата за адреси на нивниот прелистувач за да пристапат до вашата веб-страница (на пример, zemi.mk).

Веб хостингот е пак простор на сервер кој е достапен 24/7, каде што се чуваат сите фајлови и бази на вашата веб-страница.

 

  • WordPress е лесен за користење

И покрај тоа што е најфлексибилна и најмоќна платформа, WordPress е прилично лесен за користење за почетници.

Доаѓа со едноставна контролна табла со различни опции наведени во страничната лента. Можете лесно да креирате објави и страници, да го менувате изгледот на вашата веб страница, да додавате менија за навигација и многу повеќе.

 

  • WordPress може целосно да се прилагоди на вашите потреби

Најголем дел од корисниците на WordPress не се ниту веб дизајнери, ниту програмери. Всушност, повеќето почнуваат да користат WordPress без никаква претходна техничка подготовка.

WordPress е совршено решение за новајлии бидејќи има илјадници бесплатни теми (готови дизајни за вашата веб страница) од кои можете да изберете. Постои совршена тема на WordPress за речиси секој вид веб страница (без разлика дали е блог, корпоративна страница или продавница).

Темите на WordPress се лесни за приспособување бидејќи многу од нив доаѓаат со сопствен панел со опции што ви овозможуваат да ги менувате боите, да го прикачите вашето лого, да ја менувате позадината, да создавате прекрасни слајдери и вистински да го приспособите на вашите потреби, без воопшто да пишувате код.

 

  • WordPress е безбеден за користење

WordPress е сериозно развиван во поглед на зачувување на безбедноста на вашата веб страница.

Сепак, постојат голем број на плагини кои дополнително можат да ја зголемат безбедноста на страниците изработени во WordPress, како што се WordFence, Securi и други.

Зад WordPress стои силна заедница од илјадници корисници, програмери и мали бизниси. Како заедница, сите тие гарантираат дека WordPress е тука да остане на долги патеки.

Земи.мк, годинава за првпат јавно ја објави Годишната анализа на пазарот со .мк домени за 2021 година.

Анализата покажа дека бројот на новорегистрирани домени во 2021 година изнесува 3.387, или 9.3 домени секојдневно.

Најчесто користен збор во македонските .mk домени е зборот „hotel“, по кој следуваат „park“, „grad“, „plus“, „sistem“…

Најдолгиот .mk домен има 39 карактери, а во просек еден .mk домен е долг 12.5 карактери.

Просечната старост на еден .mk domen 5.6 години, а најстариот има 18 години и 8 месеци.

Во однос на демографијата, 62.2% од сите .mk домени се регистрираат од Скопје, додека останатите 37.8% од внатрешноста. Дури 71.2% од регистрантите на .mk домени се мажи.

Повеќе детали од анализата можете да погледнете на инфографикот подолу.

zemimk-analiza-2021-infografik

Од денес активен е NC2022 промо кодот за попуст од 20% на Pro хостинг пакетите од Земи.мк. За да го активирате, при додавање на хостинг услугата во кошничка, внесете го кодот во полето за „Купон за попуст“, а со кликање на копчето „Активирај“ попустот ќе биде аплициран на сумата.

Промоцијата е временски ограничена и важи само за нови корисници и домени кои никогаш не биле хостирани во Земи.мк.

Покрај креирањето на веб страници или продавници, втората главна причина поради која компаниите закупуваат хостинг пакети и домени е креирањето на професионални мејл адреси, кои во своето име го носат името на компанијата, пример [email protected], а не името на некој од генеричките мејл сервиси како Yahoo, Gmail, Hotmail и други. Користењето на ваквите деловни мејл адреси ја зголемува довербата кај вашите клиенти или потрошувачи и им влева сигурност дека вашиот однос кон бизнисот е сериозен.

Основните хостинг пакети од Земи.мк доаѓаат со можност за креирање на неограничен број на мејл адреси во оквир на дозволениот простор.

Креирањето на професионални мејл адреси со хостинг пакетите од Земи.мк е едноставно. Се што треба да направите е да се најавите на cPanel и да кликнете на алатката „Email Accounts“.

zemimk-mail-adresa-cpanel

Потоа кликнете на копчето Create за да креирате нова емаил адреса.

zemimk-mail-adresa-cpanel-kreiraj-create

Потоа на страницата која ќе ви се отвори пополнете ги полињата за да ја креирате вашата мејл адреса:

  1. Корисничко име. Корисничкото име е приматниот дек од мејл адресата или оној дел кој доаѓа пред „@“ знакот. Доколку на вашиот хостинг пакет имате хостирано повеќе домени овде ќе можете да изберете на кој домен припаѓа мејл адресата. Доколку имате само еден домен истиот е веќе избран за вас. Доменот е делот од мејл адресата кој доаѓа после „@“ знакот. Пример [email protected], во овој пример info е корисничко име, zemi.mk е доменот.
  2. Лозинка. Во ова поле внесете лозинка за вашата мејл адреса. Препорачана должина за лозинка е над 8 карактери.
  3. Edit Settings. Доколку кликнете на копчето „Edit Settings“, ќе ви се отвори формата за подесување на големината на мејл сандачето. Доколку сакате можете на одредена мејл адреса да и дозволите само 100MB простор на вашиот хостинг пакет, или „Unlimited“ т.е. неограничено во рамки на дозволениот простор со вашиот хостинг пакет. Другото доколку се обичен корисник можете да го оставите непроменето.
  4. На крај кликнете на „Create“ за да ја креирате меил адресата.

zemimk-mail-adresa-cpanel-kreiraj-create-mailbox

zemimk-mail-adresa-cpanel-settings

Со кликање на „Create“ вашата адреса ќе биде креирана. За да се најавите на „Webmail“ клиентот појдете на www.ime-na-vashiot-domen.mk/webmail. „Име на вашиот домен“ заменете го со вашиот домен, на крај само додадете /webmail како би пристапиле до „Webmail“ клиентот, каде можете да праќате мејлови и да ги прегледувате добиените мејл пораки. На „Webmail“ во полето „Email Address“ ја пишувате целосната мејл адреса, со доменот (пр. [email protected], не само info), и лозинката која сте ја сетирале при креирање. Доколку саката да ја промените лозинката отворете ја повторно „Email Accounts“ алатката и кликнете на „Manage“ за мејл адресата за која сакате да ја промените лозинката.

Доколку сакате да користите ваш мејл клиент, на десктоп (Outlook) или вашиот мобилен телефон, деталите за сетирање на истите ги имате повторно во алатката „Email Accounts“ на cPanel.

zemimk-mail-adresa-cpanel-contect-device

Кликнете на „Connect Devices“, по што ќе ви бидат излистани сите детали за поврзување на вашата новокреирана деловна мејл адреса на мејл клиентот на вашиот уред. При конектирање секогаш избирајте IMAP протокол, кој е побезбеден во однос на POP3 и SSL енкрипција (не TLS). Доколку вашиот мејл клиент не поддржува SSL конекција, кликнете на „Show Non SSL Settings“ како би ви се прикажале соодветните подесувања. „Non SSL“ конекцијата не се препорачува затоа што е небезбедна за користење.

zemimk-mail-adresa-cpanel-imap

За да ги видите нашите основни хостинг пакети кликнете на следниот линк: https://zemi.mk/Hosting.aspx

Овој „Black Friday“ искористете попуст од 60% и закупете некој од новите Pro“ Веб Хостинг пакети од Земи.мк.

Gnome Pro799 денари за цела година, вклучувајќи бесплатна регистрација на .mk домен!

Tauren Pro 1.199 денари за цела година, вклучувајќи бесплатна регистрација на .mk домен!

Worgen Pro1.799 денари за цела година, вклучувајќи бесплатна регистрација на .mk домен!

Акцијата ќе биде активна од петок 26.11, до сабота 27.11.2021 година.

Напомена: На хостинг пакетите закупени со попустот од оваа акција не може да бидат хостирани домени кои веќе еднаш биле хостирани во Земи.мк! Уплатените средства за некој од хостинг пакетите во времетраењето на оваа акција по одобрување и регистрација на услугите се нерефундабилни.

Следејќи ги технолошките трендови во Веб индустријата и барањата и потребите на нашите илијадници корисници ги креиравме новите Pro“, основни Веб хостинг пакети кои доаѓаат со бесплатна регистрација на .mk домен.

Како и досега, основната Веб хостинг понуда содржи три пакета, „Worgen Pro“, „Tauren Pro“ и „Gnome Pro“.

Новите „Pro“ пакети се уште помоќни од нивните „XL“ претходници. Покрај просторот, зголемени се и перформансите за максимална брзина на вашите Веб страници.

Повеќе детали за новите пакети можете да погледнете на следниот линк: https://zemi.mk/hosting.aspx

Корисниците кои досега користеа некој од основните хостинг пакети ќе можат да продолжат со користење на старите Веб хостинг пакети или да преминат на некој од „Pro“ пакетите.

Кога извршувате апликација, скрипта, плагини, па дури и прикачувате датотека или тема преку PHP (WordPress или некоја друга скрипта), понекогаш може да се соочите со грешка кога ќе надмините некое ограничување поставено од вашиот веб-сервер. Во овој туториал ќе научите како да ја поправите грешката со зголемување на максимално дозволената големина за прикачување на датотеки upload_max_filesize преку вашиот Zemi.mk cPanel.

За да го направите ова најпрво најавете се на вашиот Zemi.mk cPanel потоа во делот Software избирате MultiPHP INI Editor:

cpanel-max-upload-filesize-cekor-1

Следно од листата го избирате доменот за кој сакате да ја промените вредноста на upload_max_filesize:

cpanel-max-upload-filesize-cekor-2

По избор на доменот во долниот дел од отворената страница барате upload_max_filesize, од десно ја внесувате новата посакувана вредност и за крај кликате „Apply“. Буквата „М“ означува мегабајти (Mb).

cpanel-max-upload-filesize-cekor-3

Доколку сеуште имате проблем при прикачувањето на датотеки обидете се со промена на upload_max_filesize преку .htaccess фјалот. Туторијалот за промена на upload_max_filesize  преку .htaccess можете да го прочитате на следниот линк.

Добредојдовте во уште еден туторијал за тоа Како да промените WordPress тема преку „myphpadmin“ брзо и лесно.

Пред да започнеме со промена на тема најпрво треба да ја најдеме локацијата каде вашата WordPress страница е инсталирана. Доколку сеуште немате инсталирано WordPress тоа можете да го направите брзо и едноставно со следење на упатството од следниот линк.

Промена на WordPress тема преку „myphpadmin“ е толку едноставно што целата процедура е во два чекори.

Чекор 1 – Oтворете „File Manager“

Отворето го фајл менаџерот „File Manager“ од вашиот Zemi.mk cPanel контролен панел.

myphpadmin-step-1

Првото нешто што треба да направите е да го пронајдете името на вашата база на податоци од WordPress страницата за која сакате да промените тема. За да го направите ова, одете до „File Manager-от“, отворете ја датотека wp-config.php во вашиот директориум public_html. Најдете го најдете името на базата што вашата веб страница ја користи со брање на редот со код каде има напишано DB_NAME:

myphpadmin-step-2

Додека сме во „File Manager-от“ следно ќе ја отвориме локацијата на директориумите каде се поставуваат фајловите од темите кој се достапни на вашата WordPress инсталација. За да го направиме ова потребно е да влеземе во директориумот со следната патека /wp-content/themes. Овде ќе ги најдете сите достапни теми кои можат да бидат активирани на вашата WordPress страница. Ќе претпоставиме дека сакаме да ја активираме темата „newsport“.

myphpadmin-step-3

 

Чекор 2 – Oтворете „myphpadmin“

Следен чекор што треба да направите е преку cPanel контролниот панел на Zemi.mk, најдете ја алатката „myphpadmin“ и отворете ја.

myphpadmin-step-4

Откако ќе влезете во „myphpadmin“ од лева страна ќе ви бидат излистани сите бази на податоци кои ги имате креирано преку вашиот хостинг. Со инсталација на WordPress автоматски се креира базата потребна за работа. Ја наоѓате базата со исто име од DB_NAME од чекор еден и кликате на знакот „+“. Со кликање на плусот ќе се отворат сите табели креирани во таа база, ја наогате табелата „wp_options“ и ја избирате истата со кликање на неа. Потоа низ колоните ги барате „template“ и „stylesheet“ редовите за кои ќе имате вредност иста со името на моментално активната тема:

myphpadmin-step-5

Тоа што треба следно да се направи е да кликнете два пати на името на темата кое во моментов е внесено во табелата и да го заменет со името на темата која сакате сега да ја активате. Во случајов „newsport“.

myphpadmin-step-6

За зачувување само кликнете надвор од текстуалното поле.

Честитки, сега вашата WordPress тема е променета.

Доколку сакате да знаете како да активирате нова тема преку самата WordPress платформа проследете го упатството на следниот линк.